+ تعداد بازدید : 0 |
نوشته شده توسط taisizco در سه شنبه 21 شهريور 1396 و ساعت 14:17

در مقاله های پیشین ، توضیحاتی در باب تانک ازت ، تعرفه ، کاربرد ها و ویژگی ساختاری آن ها ارائه شد . در این مقاله به نکاتی در مورد ایمنی تانک ازت می پردازیم .


شاید مطلبی که در مورد نیتروژن مایع و تانک ازت کمتر مورد بررسی قرار گرفته است ، نکات ایمنی آن می باشد . این بدان معناست که نیتروژن با چنین ساختار و ویژگی های فیزیکی و شیمیایی مختص به خود ، بر خلاف اکسیژن و هیدروژن ، قابلیت اشتعال پذیری و انفجار ندارد . همین نکته باعث می شود تا ترس از انفجار این ماده دلیلی قانع کننده برای انبار غیر اصولی مخازن نگهداری آن ( تانک ازت) نباشد . نگهداری تانک ازت در فضای بسته و نشت احتمالی آن باعث کاهش شدید اکسیژن محیط بسته می شود که می تواند منجر به خسارات جسمی وجانی برای انسان شود .


تانک ازت ، مانند هر محیط ایزوله دیگری (فلاسک چای به عنوان ملموس ترین مثال ) دارای عمر مفیدی می باشد . این عمر برای تانک ازت استاندارد بصورت میانگین ۱۰ سال می باشد ، پس در صورت عدم تعویض تانک مذکور در موعد مقرر ، بازرسی های مضاعفی باید روی آن اعمال شود . در ادامه نکات ایمنی تانک ازت باید اذعان داشت که افزایش گنجایش به معنای جا باز کردن تانک ازت (مانند کفش و پوشاک) نمی باشد . این امر مسلما معلولی از نقضان فیزیکی تانک می باشد که باید به سرعت پیدا و تعمیر گردد .


تانک های ازت نبایند در معرض نور مستقیم خورشید قرار گیرند . اعمال ضربه به تانک ، سقوط ، برخورد با اشیا نوک تیز و داغ ، مجاورت با منبع حرارت، جابجایی های غیر اصولی و اعمال فشار روی تانک و متعلقات آن (گیج ، مانومتر ، شیر و اتصالات تانک ) از عمر مفید آن می کاهد .


میکروسکوپ بیولوژی

تانک ازت

میکروسکوپ

+ تعداد بازدید : 1 |
نوشته شده توسط taisizco در پنجشنبه 26 مرداد 1396 و ساعت 11:59

میکروسکوپ الکترونی عبوری ( در کنار میکروسکوپ الکترونی روبشی ) زیر مجموعه اصلی میکروسکوپ الکترونی می باشد . میکروسکوپ الکترونی عبوری که توسط کمپانی «متروپولیتن وایکرز» در سال ۱۹۲۷ ساخته و مورد بهره برداری قرار گرفت ، علاوه بر داشتن توانایی بزرگنمایی از ۱٬۰۰۰ تا ۱٬۰۰۰٬۰۰۰ برابر اندازه جسم ، می تواند عنصر و ساختار تشکیل دهنده ماده مورد مشاهده خود را مشخص کند .


میکروسکوپ الکترونی عبوری نیز مانند سایر میکروسکوپ الکترونی که بواسطه انتشار الکترون های پر سرعت و با ولتاژ بالا در بین کاتد و آند تنگستنی ، اقدام به تصویر برداری از سطح جسم می کنند ، برای انجام کار به زمانی بین ۳ تا ۳۰ ساعت برای هر نمونه (بنا به مشخصات نمونه و حساسیت کار) زمان لازم دارند ؛ این مدت زمان طولانی مبین پیچیدگی پروسه تصویر برداریست . عدسی های الکترواستاتیکی و الکترومغناطیسی وظیفه متمرکز کردن این باریکه الکترونی را بر عهده دارند . این باریکه که با عبور از سطح مذکور ، اطلاعاتی از سطح ماده در خود ذخیره کرده است ، با استفاده از طرح تصویر الکترونی و مواد فلوئور سانس ( و فلوئور سنت) ظاهر می شوند . همانطور که در مباحث مرتبط گفته شد ، در میکروسکوپ الکترونی عبوری که ساختاری عمودی دارد ، نمونه مورد مطالعه در میان میکروسکوپ قرار می گیرد ، باریکه الکترونی پس از انتشار در یک فضای خلا ، به کمک شتاب دهنده ها به سرعت مطلوب رسیده و پس از عبور از لنزهای کندانسر به شئ برخورد می کنند . این باریکه حاوی اطلاعات با عبور از نمونه عدسی های شیئی ، میانی و پروژکتوری به صفحه فلوئورسنت برخور کرده و نتایج به صورت تصویری ظاهر می شوند . در مرحله آخر نیز به کمک فیلم عکاسی و دوربین های مخصوص به ثبت و ضبط تصویر پرداخته می شود .


از مهمترین کاربردهایی میکروسکوپ الکترونی عبوری می توان به شناسایی ترکیب شیمایی مواد غیرآلی و غیرزنده ، تشخیص مناطق دارای تنش پسماند (تنشی که پس از گرفتن تنش اعمالی به یک جسم جامد، در آن باقی می‌ماند) ، تعیین عیوب بلوری و مرزدانه ها (مرز مشترک دو جامد می باشد که در دو سمت آن فاز یکسان بوده ولی جهت فضایی محورهای بلوری آن متفاوت است) و تعیین جهت رشد مواد بلورین و صفحات کریستالی اشاره کرد . در پایان لازم به یادآوریست که نمونه های مورد استفاده در میکروسکوپ الکترونی عبوری ، دارای قطر ۳ میلی‌متر و ضخامت تقریبی ۵ میکرومتر می باشد ، چرا که اگر قطر آن بزرگتر باشد الکتروتن از آن عبور نمی کند و اگر مساحت سطح آن بیشتر باشد ، عمل تصویربرداری روزها به طول می انجامد .


میکروسکوپ بیولوژی

تانک ازت

میکروسکوپ

+ تعداد بازدید : 1 |
نوشته شده توسط taisizco در پنجشنبه 26 مرداد 1396 و ساعت 11:58

نور ، اساس و لازمه انسان ( و هر موجود بینا ) برای دیدن است ؛ بدین صورت که نور به اجسام و محیط اطراف ما تابیده و بازتاب این نور به چشم ما می رسد و مغز با تجزیه و تحلیل تصاویر ، آن ها را می بیند . بر همین مبناست که ما فاقد دید خوب در تاریکی هستیم . براساس این اصل ساده و پیش پا افتاده ، خیلی از پدیده های اپتیکال ( وابسته به نور ) اطراف ما اختراع شده اند که در این مقاله به میکروسکوپ نوری به عنوان یکی از آن ها می پردازیم .


می توان گفت اولین میکروسکوپ کاربردی توسط پدر علم میکروب شناسی ، «آنتونی فان لیوون هوک» ساخته شد ؛ وی با اعمال تغییراتی روی میکروسکوپ های تک عدسی – چیزی که امروزه آن را به نام ذره بین می شناسیم – توانست به این مهم دست پیدا کند . طرز کار میکروسکوپ نوری از دیرباز تا به امروز تغییر زیادی را به خود ندیده است ، اما با پیشرفت روزافزون علم ، ساختار سخت افزاری و لوازم جانبی آن تکامل یافته اند .


هر میکروسکوپ نوری از اجزایی نظیر پایه ( سنگین ترین بخش هر میکروسکوپ نوری که توانایی نگهداری چشمه نور و حرکت دهنده لوله میکروسکوپ را روی خود دارد) ، لوله (محل قرارگیری عدسی های چشمی و شیئی که در دو دسته تک چشمی و دو چشمی تولید می شوند ) ، عدسی های شیئی ( که معمولا به صورت ترکیبی از عدسی های خشک و ایمرسیون روغنی بکار رفته و تاثیر زیادی از نور محیط می پذیرند و وظیه بزرگنمایی تصویر شئ را بر عهده دارند ) ، عدسی های چشمی ( که وظیفه بزرگ سازی تصویر معکوس محصول عدسی شیئی ، تشکیل تصویر مجازی از تصویر حاصله بوسیله عدسی شیئی و سنجش اجزای واقع در تصویر را بر عهده دارد ) ، سیستم نوری ( بنا به شرایط می تواند لامپی هالوژنی ، تنگستنی و زنونی و یا جیوه ای باشد ) و کندانسور (متمرکز ساز نور بر روی نمونه که بنا به طرز استفاده و کاربرد در انواع آبه ، عدسی متحرک ، آکرومات و آکرومات – آپلانت وجود دارند ) تشکیل شده اند .


کنتراست یا تضاد در طول موج رنگ های مختلف یکی از اصول اساسی کار میکروسکوپ نوری می باشد ، بدین ترتیب که مثلا اگر یک قطره خون را در زیر میکروسکوپ نوری مشاهده کنیم ، تمامی طول موجهای موجود در نور سفید بجز نور قرمز در آن جذب شده و تصویر قطره به همراه قرمزی آن باز تابانده می شود ؛ بنابراین یک جسم با ناحیه قرمز را در یک زمینه سفید بخاطر آنکه دارای کنتراست رنگی می‌باشد می‌توان دید.


عدسی شیئی (عدسی همگرا با فاصله کانونی کوچک) در میکروسکوپ نوری ، تصویری حقیقی ، وارونه و بزرگتر از شئ مورد مشاهده را تشکیل می‌دهد . برای حصول این نتیجه ، شئ باید بین شعاع کانونی و دو برابر آن قرار گیرد . همانند ذره عدسی چشمی تصویر اول را بزرگتر می‌کند و به دلیل اینکه توان عدسی شیئی بزرگتر است ، تصویر حاصل از عدسی شیئی باید در فاصله کانونی عدسی چشمی باشد .


میکروسکوپ بیولوژی

تانک ازت

میکروسکوپ

+ تعداد بازدید : 1 |
نوشته شده توسط taisizco در پنجشنبه 26 مرداد 1396 و ساعت 11:58

میکروسکوپ های روبشی ، نوعی میکروسکوپ الکترونی (میکروسکوپی که توسط باریکه ای الکترونی برای تصویر سازی بهره می برند ) بوده و قابلیتی شگرف در بزرگنمایی و تفکیک تصاویر (توانایی یک سیستم برای متمایزسازی جزئیات یک کمیت سنجشی ) دارند .

در این نوع میکروسکوپ ها ، توسط تفنگ های الکترونی ، ستونی از الکترون تشکیل می شود . با افزایش تعداد الکترون ها ، ثبات سرعتی الکترون ها و همچنین کاهش قطر ستون تشکیل شده ، مطلوبیت ستون تشکیل شده زیاد می شود . پس از تشکیل ستون ، با استفاده از میدانی الکتریکی و شتابدار کردن آن ها ، لنز های الکترومغناطیسی شعاع آن را کوچک می کنند . پس از اعمال شرایط فوق ، این ستون ها با نقاط مورد نظر جسم برخورد می کنند و بازتاب آن ها توسط حسگرهایی خاص ثبت و تحلیل می شود . در قدم بعد ، ستون بازتابی با تغییر جایگاه ، نقطه مجاور را مورد تابش قرار می دهد و این کار تا پوشش تمام سطح ۲ بعدی با سرعت بالا انجام می پذیرد . با تکرار این عمل که مانند جاروب کردن سطح مورد نظر است ، تصویر سطح اسکن شده و ترکیب نمونه در لایه های سطحی را بیان می کند .

اجزای اصلی میکروسکوپ الکترونی روبشی تفنگ الکترونی ، لنز ها ، سیستم روبش ، سیستم خلا ، سیستم نمایش و … می باشند . اولین و اصلی ترین رکن یک میکروسکوپالکترونی روبشی تفنگ الکترونی آن که منبع پایداری از الکترون ساطع کننده پرتو الکترونیست و وظیفه تنظیم شدت قطر پرتو الکترونی ، یکنواختی ، شدت و توزیع الکترون ها را بر عهده دارد . این تفنگ ها در دو دسته اصلی تفنگهای الکترونی ترمویونی و تفنگهای انتشار میدانی وجود دارند که در نوع اول ، کاتد تولید کننده الکترون، یک سیم تنگستنی بوده که به دلیل کار پایین ، عمر زیاد و مقاومت بالای آن در برابر حرارت و جریان الکتریسیته ، وی شکل بودن و شعاع سر آن (حدود ۱۰۰ میکرومتر) توانایی عبور جریا تا ۲۷۰۰ درجه سانتی گراد را دارد . در این مدل ، الکترون های تولید شده در کاتد توسط اختلاف پتانسیلی معادل ۱۰۰۰ تا ۵۰۰۰۰ ولت به سمت آند شتاب گرفته و با عبور از سوراخ میانی به سمت ستون اپتیکی میکروسکوپ و در نهایت نمونه فرستاده می‌شوند . در مدل دوم یا تفنگهای انتشار میدانی نیز قدرت ، دقت و هزینه ساخت بالاتر رفته و ساختار به مراتب پیچیده تری داریم . نوک بسیار تیز ۰٫۲ میکرومتری و تنگستنی آن ها پرتوی بسیار باریک ساطع می کند که این عمل باعث افزایش ظرافت و دقت خروجی می شود . در این تفنگ ۲ کاتد وجود دارد که اولی وظیفه جدا کردن الکترونها و دومی‌ برای سرعت دادن به الکترون ها و شلیک به سمت ستون اپتیک بکار می روند . با عنایت به اختلاف انرژی کمتر الکترون ها ، پرتو تولیدی از کیفیت بالاتری برخوردار بوده که در نتیجه به خطاهای کمتر و تصاویر بهتر و شفافتر منجر خواهد شد .

از مهمترین ویژگی های میکروسکوپ الکترونی روبشی می توان به استفاده در متالوگرافی ، بررسی مقاطع شکست و سطوحی که نیازمند عمق میدان زیادند و ارزیابی ترکیبات شیمیایی روی سطوح مختلف اشاره کرد .

میکروسکوپ بیولوژی

تانک ازت

میکروسکوپ

+ تعداد بازدید : 1 |
نوشته شده توسط taisizco در پنجشنبه 26 مرداد 1396 و ساعت 11:58

شرکت تایسیز تجهیز وارد کننده تجهیزات آزمایشگاهی،تحقیقاتی،مواد مصرفی آزمایشگاهی وصنعتی باکادری مجرب به فعالیت با مراکز تحقیقاتی،آموزشی ودانشگاهی وتولیدی همت گمارده است.

این شرکت با بخش مشاوران خود در زمینه تجهیز وراه اندازی آزمایشگاههای شیمی،پتروشیمی، مواد غذایی ،دانشگاهها و کارخانجات خدمات کاملی را درجهت نیل به اهداف متقاضیان محترم ارائه می نماید

محصولات این شرکت عبارتند از آموزشی و آزمایشگاهی که شامل دستگاههای آزمایشگاهی -شیشهآلات-انواع محیط های کشت-مواد مصرفی آزمایشگاهی وصنعتی -لام ولامل-و کلیه اقلام آموزشی

تانک ازت - میکروسکوپ

http://taisizco.com/

برچسب ها : تانک ازت ، میکروسکوپ ،
+ تعداد بازدید : 1 |
نوشته شده توسط taisizco در يکشنبه 22 اسفند 1395 و ساعت 11:27
× بستن تبلیغات